Kallavesj-messut Kuopio-hallissa 27.–29.3.2026

Kallavesj’-messut kokoaa jälleen veneilyn ystävät Kuopio-halliin maaliskuussa.

Veneilyn, vesiurheilun ja järvimatkailun suurtapahtumaan Kallavesj’ 2026 -messuille odotetaan jopa 20 000 kävijää ja yli 100 näytteilleasettajaa.

Kallavesj’-messut tarjoaa kattavan katsauksen veneilykauden 2026 uutuuksiin. Messuille odotetaan ennätysmäärää veneitä, ja esillä on runsaasti myös laitureita, varusteita, palveluita sekä järvimatkailun ja vesiurheilun ajankohtaisia trendejä.

Veneiden ja varusteiden lisäksi messuilla viihtyy myös musiikin ja ohjelman parissa. Messut avaa perjantaina Kuopion kaupunginjohtaja Soile Lahti. Messulavalla esiintyvät:

  • Perjantai: Marko Haavisto & Poutahaukat duo
  • Lauantai: Annika Eklund duo
  • Sunnuntai: koko perheen suosikki, Mestaritaikuri Tapio Salomaa

Kallavesj’-messut järjestää Kuopion Pursiseura ry. Messuille on yleisöllä vapaa pääsy ja messujen aikana on myös ilmainen bussikuljetus Kuopion keskustasta Kuopio-halliin.

Kallavesj’ 2026 -messut

  • Kuopio-halli (Opistotie 4, 70200 Kuopio)
  • 27.–29.3.2026
  • Pe 11–18 | La 10–18 | Su 10–16
  • Vapaa pääsy

Lue myös:

Venemestari
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen. Lue lisää tietosuojasivultamme.