Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä

Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään helmikuun messuilla Venemestarin Telakalla ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.

Venemessut haluaa kisan kautta tuoda esille kierrätystä parhaimmillaan. Uudet veneet ovat toki turvallisia ja uudella tekniikalla varustettuja, mutta kunnostetuilla veneillä on oma paikkansa veneilyssä ja monet klassikkoveneiden entisöimisprojektit ovat kulttuurihistoriallisesti tärkeitä. Tänä vuonna kisan osallistui messuilla kolme venettä, jotka oli kunnostettu lähes käyttökelvottomista upeiksi veneiksi. Tuomaristo palkitsi voittajaksi Olli Katteluksen kunnostaman RO Busterin. Yleisöäänestyksen voitti Juha Parman kunnostama Marino Mustang.

Olli Katteluksen vene on päässyt jo tänäkin vuonna vesille. Vene on kunnostettu kalastuskäyttöön ja on toiminut siinä erinomaisesti. ”Veneelle uusi elämä -kisasta minulla on vain mukavia muistoja. Se oli hyvä kokemus. Tutustuin ja pääsin keskustelemaan samanhenkisten kavereiden kanssa veneiden kunnostuksesta. Tunnelma messuilla kisassa oli hyvä ja kannustava”, toteaa Kattelus. Palkintona saadun lahjakortin hän käytti ostamalla lisävarusteita veneisiinsä.

Vuoden alussa Kattelus totesi, että veneen kunnostusprojekti oli ensimmäinen ja toistaiseksi myös viimeinen. Nyt tunnelmat ovat jo hiukan muuttuneet. ”Vielä toivutaan ja nautitaan edellisestä projektista, mutta enää ei ole vastaus uudelle projektille vahva ei. Sopivaa aihiota, tai aikaa, mahdolliselle tulevalle projektille ei kuitenkaan ole vielä löytynyt.”, vastaa Kattelus. Hän kehottaa veneiden kunnostajia lähtemään rohkeasti mukaan kisaan, erityisesti nuoria, joita messuilla ilahduttavan paljon jo kävikin veneprojekteistaan juttelemassa. Nyt kun veneen kokoakin on kasvatettu parilla metrillä, kisaan voi osallistua hyvin monenlaisilla veneillä.

Tuumasta toimeen

Veneelle uusi elämä -kisaan voi ilmoittaa oman klassikon entisöintiprojektin, mutta myös esimerkiksi heittokalastukseen tai kisapeliksi tuunatun oman veneen. Kisaan voivat osallistua soutu-, moottori- tai purjeveneet. Vene saa olla enintään 6,5 metriä pitkä, materiaalirajoitteita ei ole. Kisaan ilmoittautuneista projektiveneistä valitaan messuille 2–3 venettä, joita voi myös viimeistellä messuilla.

Voittajan valitsee arvovaltainen veneilytoimittajista koostuva raati. Arvostelukriteereissä otetaan huomioon veneen ulkonäkö, turvallisuus ja funktionaalisuus. Messuilla on myös yleisöäänestys. Raadin valinta palkitaan Veneelle uusi elämä -tunnustuksella ja tarvikelahjakortilla (arvo 1000 e). Raatiin kuuluvat Venemestari-lehden ja Totalvene.fi:n päätoimittaja Jan Sjölund ,Kippari-lehden toimittaja Jouko Saarinen, ,toimittaja Pasi Nuutinen sekä vuoden 2025 kisan voittanut Olli Kattelus. Yleisöäänestyksen voittaja palkitaan tarvikelahjakortilla (arvo 500 e). Palkinnot jaetaan lauantaina 14.2.2026 venemessuilla.

>> Veneen voi ilmoittaa kisaan täältä 31.10.2025 asti.

Valituista veneistä ilmoitetaan 4.11.2025.

Helsingin Messukeskus järjestää Pohjois-Euroopan suurimman veneilytapahtuman Vene 26 Båt Helsingin kansainväliset venemessut 6.–15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa Venealan Keskusliitto Finnboat ry:n toimeksiannosta.

Lue myös:

Venemestari
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen. Lue lisää tietosuojasivultamme.